"Naděje zanechte, ti jež vstupujete." Dante Alighieri

Sexismus ve videohrách?

30. srpna 2015 v 21:12 | Griptape Diamantová Katusačka |  To ostatní
Slíbený článek o sexismu! Jen chci upozornit, že nejsem žádná feministka. Sem naprosto objektivní a neutrální k oboum pohlavím.

Takže, začtkem minulého roku jsem byla na femi přednášce, která měla dvě témata. Sexismus ve videohrách a sexismus v reklamách. Obě témata mne svým obsahem dost rozzuřili, ale vzhledem k tomu, že jsem přednášejícím nechtěla dělat trapas (protože ty holky vypadaly už tak dost vyjukaně) tak jsem si je odchytla v zákulisí a probrala věci, které mne na jejich přednášce štvaly. Holky vypadali rozumně a proto se z konverzace nestala hádka. Začnu sexismem ve videohrách. Na obrázku je nějaká Miss Fortune. Lolko sem nehrála a nikdy hrát nebudu. Ale s pomocí kamaráda jsem vybrala jednu z těch "odvážnějších".
Neustále čtu spoustu článků o tom, jak jsou ženské postavy ve hrách navrženy k dívání. Že mužské postavy jsou plně oděny, nejdou jim vidět holá místa a podobně. Ženské postavy jsou naopak dělaný tak, aby šlo vidět co nejvíc. Chápu že Miss Fortune možná nebyla tak dobrá volba ale co třeba Rayne ze hry BloodRayne.


Sexy dhampírka (napůl upír napůl člověk) s velkým výstřihem. Dokonce jedna z prvních her, kde se ňadra pohupují. Na to jak je oděná a jakou používá obuv je dost mrštná. Uznávám, že její postavu bych taky moc ráda měla, ale pořád, je to jen hra. Je to fiktivní objekt, ve fiktivním poly vytvořen z pixelů. Pokud je někdo natolik zvrhlý, aby masturboval nad postavou vytvořenou z pixelů (a jakože některé takové znám osobně), není to problém nikoho jiného než jich.

(komix, Žiju s hipsterkou a hráčkou)

Jasně potom tu nastává onen zmíněný problém a to fakt, že si reálné ženy potom nepřipadají přitažlivé. A nebo hůř, myslí si, že jsou pro ně počítačové hrdniky konkurence. Mám přítele, co počítačové hry hraje. Viděl už nespočet "sexistických" postav, a i když jsem reálně o pár kilo těžší a jde to na mně vidět, NIKDY mě s žádnou z nich nesrovnával. Vlastně jsem nikdy žádnýho chlapa neslyšela, že by srovnával fiktivní postavu s reálnou ženou. Když už, tak srovnávali fiktivní postavu s fiktivní postavou a nebo reálnou ženu s reálnou ženou. Jestli se mýlím chlapy, tak mě opravte :D

Co mě na té přednášce ale nejvíc štvalo, bylo to, že ukazovali jen ten sexismus co se týče žen. Přednáška byla o násilí, co se ve videohrách prování na odvážně oděných ženách. Sneska sem Bioshock, snesla sem Watch dogs (jakože ty hry mám ráda), ale co jsem nezkousla byl zaklínač. Ukazovali tam pasáž, kdy kopali do elfské děvky skrz... Já už vlastně něvím skrz co to bylo. A ani slůvkem se nezmínili o začáteční misi, kdy mlátí do sexy zaklínačského těla!


Nešlo ani tak o to, hledat skulinku v jejich přednášce. Šlo o princip. Celou dobu ukazovali pouze násilí na ženách, ale absolutně ignorovali fakt, že muži jsou na tom ve hrách leckdy stejně. Jsou navrženi tak, aby se prostě líbili. Stejně jako ženy. Stejně jako ženy, bývají odhalováni. Ale to už žádné ženě nevadí.


Na závěr taková třešnička, kterou pro mě mi našel kamarád. Fakt si nemyslím, že by rovnoprávnost měla být všude. Zatím se mějte :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Straka Straka | Web | 31. srpna 2015 v 13:57 | Reagovat

(Pozn. Taky znám fakt hodně lidí, co masturbujou nad shlukem pixelů (vsadím se, že to odstartovala Lara Croft :D). Připadá mi to ale pořád míň divný, než když někdo honí nad poníkama z My Little Pony. Omylem jsem se ráno dostala na fakt odvrácenou stranu internetu.)  

Každopádně dobrý článek, donutil mě k zamyšlení, jak to vlastně s tím sexismem ve hrách je. Vždycky mě totiž vykreslení žen v různých hrách dost sralo, ale primárně spíš proto, že mi nedávalo smysl, aby měl někdo pro boj kroužkovanou podprsenku a jinak holou kůži (dívám se na tebe, Rudá Sonjo!).

Mužské i ženské postavy jsou ve hrách samozřejmě navrženy atraktivně. Myslím si, že hry určitě trochu ovlivňují mladé lidi v tom, jak očekávají, že má hezká žena/muž vypadat (resp. podávají tu jednu verzi vzhledu, která má být atraktivní), ale na tom mají vinu i časopisy a televize. Je super, že tvůj přítel tím ovlivněný není, ale dělala jsem vedoucí na počítačovém táboře a fakt jsem zažila, jak ti dvanáctiletí kluci hodnotili svoje úplně normálně vypadající vrstevnice stylem "fůůůj, malý/vytahaný/visící/hnusný kozy, fuuuuj, ta je tlustá" - prostě totálně mimo realitu o tom, jak průměrná holka reálně vypadá. Ale to NENÍ problém her samotných, ale spíš i výchovy, médií a tak vůbec, takže jsem spíš odbočila.

Líbí se mi tvoje srovnání s tím, že i na mužích je ve hrách pácháno násilí. To je rozhodně pravda a souhlasím s tím! V podstatě mi násilí na ženách ve videohrách opravdu nevadí, protože to většinou dává smysl, ponouká to hrdinu k akci, je to součástí příběhu a ačkoliv to samozřejmě může nějaké slabé jedince k násilí proti ženám vybízet, podobně můžeme kritizovat i násilí ve hrách obecně (stará známá debata na téma "dělají hry z dětí násilníky").
Co mi ale už vadí je v některých hrách ta podivná erotizace násilí na ženách - když se podíváš třeba na tenhle sestřih (https://www.youtube.com/watch?v=9OQldsdVYdM - je jich víc, ale na tenhle jsem si vzpomněla), tak většina žen tam jsou nahé, odhalené, v korzetu, spodním prádle, skáčou jim prsa, je to často doprovázené něčím jako "odpros mě ty štětko, kdo je tvůj pán". Nebo kontroverzní obal Hitmana - http://www.adrants.com/images/hitman_dead_woman.jpg s poodhalenou mrtvou ženou a nápisem "nádherně zavražděná".

Jinými slovy, nevadí mi násilí na ženách ve videohrách, vadí mi, když je to násilí na ženách podané jako něco vzrušujícího. (Nehledě na to, že kdybys dala na obal Zaklínače zmláceného Geralta ve slipech, obsypaného růžema a s nápisem "tak úchvatně zbitý", vypadalo by to teda extrémně bizarně.)

(Jen tak na okraj - Já teda feministka jsem a to paradoxně ze stejného důvodu, jako ty nejsi, ale rozdíl mezi liberálním (tzn. hlásajícím rovnost pohlaví i přes to, že je v některých případech "proti" ženám, jako např. odmítá to, že se děti při rozvodu dávají neobjektivně častěji matkám) a radikálním feminismem (ženy jsou ve všech ohledech utlačované) je pravděpodobně na jinou debatu :))

2 Griptape Griptape | Web | 4. září 2015 v 18:09 | Reagovat

[1]: Myslím, že chápu co tím myslíš, a opravdu je tohle jediná situace, která mi vyadí. Nemám ráda když je na násilí něco vzrušujícího. Někdy je to jen výplodem fantazie hráčky, které to momentálně tak přišlo. A někdy je to bohužel skutečnost.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama