"Naděje zanechte, ti jež vstupujete." Dante Alighieri

Vladimir Nobokov - Lolita

29. srpna 2015 v 13:14 | Griptape Diamantová Katusačka |  Literatura

Kniha bývá velmi často v seznamu povinné četby pro střední školy!


Vladimir Nobokov byl ruský prozaický spisovatel a básník. Mezi jeho nejznámější díla patří napříkald Mášenka, Sníh ve tmě nebo Lolita, která byla později i zfilmovaná. Emigroval do USA. Osobně moc nevím, co o něm dále napsat. Mrtví autoři mi nikdy moc nešli. No popíšu vám tady dílo, dost časté u maturitní četby, a to Lolitu.Hlavním hrdinou je Humbert Humbert. Popisuje svoje mládí, ve kterém naráží na svojí první lásku. O tom vlastně je celý příběh. V dospělosti totiž potká mladou dvanáctiletou dívku Dolores (Loli), která je jeho lásce z mládí neskutečně podobná. Okamžitě přeskočí jiskra a tralalá, všechno by bylo v pohodě, kdyby ji sakra nebylo dvanáct! Humbert je z lásky k ní donucen, vzít si její matku Charlottu. Ta ale po nějaké době najde Humbertův "deník" kde se o ní zmiňuje dost nepěkně.

Charlotte vzteky sepíše všelijaké dopisy co se týčou rozvodu a poslání Loli pryč. Ještě na Humberta řve: ,,A toho fracka už nikdy neuvidíš!" Humbert zanechává klidnou hlavu a vysvětluje Charlottě, že se jedná o fiktivní příběh, a že si pouze vypůjčil jména (to je samozdřejmě lež). Než to stačí dopovědět tak je Charlotte pryč. V rozčílení chce Charlotte přejít silnici, nepodívá se a srazí ji auto. Charlotte je mrtvá a Humbert si uvědomuje, že vyhrál.

Loli je celou dobu na dívčím táboře. Humbert pro ni poslední den přijíždí, ale tají ji o smrti její matky. Spolu cestují Amerikou. Podplácí ji sladkostma aby s ním měla pohlavní styk. Jezdí od motelu k motelu, když v tom jendoho dne chce Lolita žít zase normálně. Usazují se v malém městě. Loli už chodí i do školy, ale má výslovně zakázáno stýkat se s chlapci a chodit na mimoškolní aktivity. Humbert je víc a víc paranoidní. Celá situace vyvrcholí tím, že mu Lolita ueteče s jeho "dvojníkem."

Když jsem o knize Lolita poprvé slyšela, poměrně mne nadchla. Líbila se mi celá tématika. Dospělý muž vs dvanáctiletá "nymfička"(dívka 9-14let). Hledala jsem ji skoro rok, než jsem došla do Brna, kde měli velkou knihovnu. Když jsem ji ale přečetla ovládlo mě sklamání. První část byla hodně divoká a četla se rychle, ale druhá se táhla. Prakticky děj druhé části nastal téměř až na konci. Obrázek je z filmu Lolita.


Postavy: Humbert (hl. postava) Dolores (Lolita), Charlotte (Lolitina matka), Quilty (Humbertův "dvojník")

Maturita:

Literární druh - epika
Literární forma - próza
Literární žánr - román
Psáno v Ich formě
Jazykové prostředky - Spisovná čeština. Občas se objevují francouzká slova (která jsou na konci knihy přeložená). Sem tam se objeví nějaký vulgarismus.

Doporučuju si knížku přečíst orpavdu až na střední škole. Kvůli tloušťce knížky taky doporučuju jen pro čtenáře, které opravdu baví číst :D. Jinak klidně doporučuji i film. Je knize hodně podobný. Osobně jsem knížku jak četla, tak i viděla film, a musím říct, že film byl natočený dobře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucy-chan Lucy-chan | Web | 29. srpna 2015 v 16:20 | Reagovat

fúha, tak my našťastie nemáme túto knihu z apovinnú literatúru.... aspoň mylsím :D a aj keď obľubujem knihy, po tomto by som nečiahla, celá tá tématika a lolikomplex.... asi nie :D

2 Nami Nami | Web | 30. srpna 2015 v 15:19 | Reagovat

Asi jediná kniha, kterou hodlám přečíst k maatuře dobrovolně :D

3 cincina cincina | Web | 30. srpna 2015 v 19:54 | Reagovat

Heh:D Tuhle knihu mám v povinné četbě, ale nečetla jsem ji, i když vím, o čem je:D Viděla jsem film, který mě docela zaujal, protože sama tématika je zajímavá:)

4 Lowri Lowri | E-mail | Web | 1. září 2015 v 10:24 | Reagovat

Tenhle příběh mě vždycky zajímal, ale nechtělo se mi to moc číst, právě kvůli tomu, jak je ta knížka tlustá :D Radši mrknu na ten film. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama