"Naděje zanechte, ti jež vstupujete." Dante Alighieri

Dante Alighieri - Božská komedie

13. března 2016 v 0:00 | Griptape Diamantová Kaktusačka |  Literatura
Svět se po středověku začal malinko měnit. Nastupuje období renesance, doba kdy si lidé začali více užívat života. Zanevřeli na Boha a uznávali jako nejdokonalejší stvoření člověka. Toto je období velkých umělců jako Da Vinci nebo Francoa Villon. Jedním z těchto velkých umělců byl i Dante Alighieri který napsal úžasné dílo, Božskou komedii. Dnes vám popíšu příběh knihy, kterou jsem přečetla jako první, když jsem nastoupila do prvního ročník ustřední školy.Hlavním hrdinou není nikdo jiný než samotný Dante. Bloudí temným hvozdem, ve kterém narazí na tři šelmy. Pardál, vlčice a lev. Tyto tři šelmy znázorňují jeden ze smrtelných hříchů (nejsou všechny samozdřejmě). Tyto šelmy jej zaženou až k velké bráně do pekla nad kterou je napsáno "Naděje zanechte, ti ješ vztupujete". Dante je nucet peklo navštívit.

Na onom místě potká svého průvodce Vergilia (antický básník), který mu byl seslán milovanou Beatrice. Vergilius má Danteho provést Peklem a Očistcem. Cestou se dostávají do devíti kruhů pekelných, ve kterých si Dante všímá lidských hříchů. Spolu s Vergiliem filozoficky rozprávají o chodu života, o tom dobrém, ale i zlém co se v něm děje. Vergilius opouští Danteho před Rájem. Jako pohan narození před Kristem nemá právo na to vztoupit do Ráje. V Ráji však Danteho čeká jeho milovaná Beatrice, kde se jeho průvodkyní stane právě ona. Spolu pak naleznou klid a mír.

Dílo má tři části. Peklo, Očistec a Ráj. Každé dílo má 33 zpěvů, Peklo obsahuje ještě jeden předzpěv, což dává dohromady 100 zpěvů. Asi vám došlo, že dílo je veršované. Je sepsané v takzvaných tercínách, trojvešový řetězový sloh. Trojka má znázorňovat svatou Trojici. Kniha se původně jmenovala pouze Komedie, ale její obsah není ani trochu humorný. Komedie v této době (btw. začátek 14. stol.) znázorňovala příběh se š%tastným koncem, což v tomto případě znázorňuje příchod do Ráje. Název Božská komedie získal až od Boccaccia, který takto dílo oficiálně pojmenoval.

Maturita:

Literární druh - epika
Literární forma - poezie
Literární žánr - Epos
Psáno v Ich formě
Jazykové prostředky - Vyskytují se zde historismy a zastaralé slova. Hodně často se používají i cizí slova, především latina.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Straka Straka | Web | 13. března 2016 v 19:34 | Reagovat

Božská komedie je hrozně zajímavá! I kvůli různým uměleckým odkazům - např. Franz Listz složil celou symfonii na počest Alighieriho díla :) Jak se  ti to četlo?

2 Griptape Griptape | Web | 18. března 2016 v 17:20 | Reagovat

[1]: Těžko :D .. Je to hodně složitá knížka, v prvním ročníku jsem skončila peklem, zbytek si přečetla až teď nedávno :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama