"Naděje zanechte, ti jež vstupujete." Dante Alighieri

Den trifidů

30. ledna 2017 v 17:46 | Griptape Diamantová Kaktusačka |  Literatura

Kniha bývá velmi často v seznamu povinné četby pro střední školy!


Tak jsem se rozhodla uložit si další knihu do čtenářského deníku. Zní to, že jsem dlouho nečetla, ale pravda je spíš taková, že jsem líná o čemkoliv psát, kor o škole, nebo úkolech co do ní máme. Načeš vás mohl upozornit i obří čevený nápis v záhlaví celého článku, že se jedná o knihu, dost pravděpodobně uvedenou v seznamu maturitní četby. Osobně mohu jen doporučit.
Dobře hned na začátek musím podotknout, že nemám absolutní tušení proč tam jsou trifidi. Trifidi jsou taková stvoření, podobná masožravým rostlinám. Ze stonku jim roste něco jako harpuna, ve které mají jed, a když vás tou "harpunou", které se mimochodem říká žihadlo, přetáhnou tak umřete, a oni vás pak nechají rozložit a sní vás. Docela dobré, originální, že se jedná o rostliny a né živočichy, ale jejich význam je tam nepodstatný. Celá kniha je skvělá i bez nich a bez jejich občasného zásahu do děje.

Daleko důležitější pointou je ukázka lidské společnosti. Na obloze se objeví jasný úkaz a lidé z čista jasna oslepnou. Zrak si ponechávají samozdřejmě jen lidi, kteří úkaz neviděli, jako například hlavní hrdna. Dobrá tedy, lidé oslepnou a neví co dělat. Jsou odkázání na pomoc někoho vidomého. Propuká panika, páchají se sebevraždy. Člověk není sám sobě soběstačný a celá civilizace kolabuje.

Nádherná ukízka lidskosti, troufám si říct, že mě to bavilo víc než zombie tématika. Tam si zombie (mrtvý lidé) vlastně neuvědomují, že pachají nějaké nemorální aktivity, ale v této kníze si to lidé moc dobře uvědomují a zžírá je to. Je v ní nádherně vystižen strach, zoufalství, ironie. Je nádhera, jak autor vystihl, že i lidem, co vidí, nejde vždycky všechno podle plánu, a že ti slepý se nehodlají vzdát bez boje a lidi co vidí zotročí.

Moc bych spojlerovala, kdybych v yprávěla dál. Knížka není zas tak dlouhá takže vřele doporučuju i lidem co mco nečtou :) Jinak se tam objevují nějací trifidé, co čas od času zabijou pár lidí.

Maturita:

Literární druh - epika
Literární forma - próza
Literární žánr - román
Psáno v Ich formě
Jazykové prostředky - obecná čeština
Hlavní postavy - Bill Masen (hl. vypravěč), Josella Playton (Billova přítelkyně), Susan (adoptivní dcera)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vrána Vrána | 31. ledna 2017 v 15:53 | Reagovat

Vidělas i film? :)

2 Griptape Griptape | 3. února 2017 v 14:20 | Reagovat

[1]: Jo viděla. Sice v angličtině bez titulků, (takže jsem rozuměla tak polovině), ale viděla. Oproti knize moc ztrivializovaný.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama